Yaşasın Kozmos Kardeşliği!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bugün Gagarin Günü.
Aşağıdaki videoda Gagarin’in uzaya çıkma görüntülerini Shostakovich eşliğinde izleyebilirsiniz.

Yaşar Deniz Irlayıcı’nın, Gagarin’in uzaya çıkışının 50. yılında kaleme aldığı yazıyı yayınlıyoruz:

Uzaya ilk adım 50 yaşında! Yaşasın kozmosun kardeşliği!
belki tıpatıp bize benzer ve yıldızlardan birinde, hangisinde bilmiyorum yıldızlardan birinde konuşacak elçimiz hangi dilde bilmiyorum yıldızlardan birinde konuşacak elçimiz onunla Tovariş diyecek söze bu sözle başlayacak biliyorum Tovariş diyecek ne üs kurmağa geldim yıldızına ne petrol ne yemiş imtiyazı istemeğe Koka-kola satacak da değilim selamlamaya geldim seni yeryüzü umutları adına, bedava ekmek ve bedava karanfil adına mutlu emeklerle mutlu dinlenmeler adına “Yarin yanağından gayrı her şeyde hep beraber” diyebilmek adına evlerin yurtların dünyaların ve kosmosun kardeşliği adına.
Sosyalizmin bir hayal olmadığını, Lenin’in işçi sınıfı iktidarıyla ‘o gün’den 40 yılı aşkın bir süre önce dünyaya haykıran Sovyetler Birliği, sosyalist devrim inşasından sonra Vostok1 adı verilen araçla bir düşün daha gerçeğe evrilmesine öncülük etmişti insanlık adına. Tüm dünyanın tanıklığıyla beraber ve 1 gün sonrasında yüreğinden dökülenleri kağıdına toplamıştı Nâzım, Ustamız dediği Eluard’a ithafıyla…
Hem Gagarin hem de dünyadaki bütün halklar adına önemli bir ilk adım olan 12 Nisan 1961 Çarşamba günü Vostok1’in fırlatılmasına birkaç dakika kala Sovyet kozmonot, basın aracılığıyla tüm dünyaya şöyle seslendi:
“Tanıdığım ve tanımadığım dostlar, yurttaşlarım, tüm dünyanın insanları! Az sonra güçlü bir Sovyet füzesi beni uzayın derinliklerine taşıyacak. Size söylemek isterim ki, şu anda tüm hayatım tek bir an gibi gözlerimin önünde. Benden beklenen şeyi yapmak için gereken gücü bulacağımı hissediyorum.”
Belirli kriterlere göre önceden belirlenen 20 aday arasından bu göreve seçilmesinde, kokpitte avantaj sağlayan 1.57’lik boyunun yanı sıra güler yüzlü, sıcakkanlı bir kişiliğe sahip olması ve normal bir çocukluk dönemi geçirmesinin önemli rol oynadığı ileri sürülmüştür.
Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılmaya hazır araçta Korolyov şunları söyler: “Ön aşama… Orta… Asıl… ATEŞ! Size iyi bir uçuş dileriz. Her şey yolunda.” komutunu alan Gagarin, “Poyekhali! (Haydi gidelim!)” diye cevaplar.
Sosyalizmin bilimin ışığında ilerlediğine dair çok önemli bir kanıt olan bu ilk, Sovyet kozmonot Yuri Alekseyevich Gagarin tarafından 12 Nisan 1961’de gerçekleştirildi. Uçuş esnasında “Burada Tanrı falan göremiyorum.” diyen Gagarin’in bu sözünün dünyayla yaptığı görüşmelerin kayıtları arasında yer almaması da bizler için hiç de şaşırtıcı değil!
Dünya çevresinde bir kez döndükten sonra tamamlanan bu inanması güç ama gerçekleşen düşün öncesinde sosyalizmi “Sovyetler Birliği Komünist Partisi, bütün başarılarımızın düzenleyicisidir!..” şeklinde öven 1,57’lik dev adam, tüm dünya halkları adına eşit ve özgür bir gelecek özleminin de bir hayal olmadığını şu sözlerle dile getirecekti:
“… Kozmosa ilk adım atacak kişi olmanın tarifsiz mutluluğunu yaşadım. Doğayla yüz yüze, benzeri görülmedik bir karşılaşma. Ama bunun ardından, omuzlarıma binen devasa sorumluluğu düşündüm, kaç kuşağın hayalini kurduğu şeyi ilk gerçekleştirecek, insanlığın kozmosa açılan yolunda ilk adımı atacak kişi olmanın sorumluluğunu…
Bu bir kişiye ya da onlarca kişiye karşı değil, bir kolektife karşı da değil, tüm Sovyet halkına, tüm insanlığa, onun bugününe ve yarınına karşı bir sorumluluk. Ve yine de bu uçuşu yapmayı tercih ettiysem, sadece bir komünist olduğumdandır, sadece yurttaşlarımın, Sovyet halkının ölçülmez kahramanlığına sırtımı dayadığımdandır.”
12 Nisan 1961’de bugün Kazakistan sınırları içinde yer alan Baykonur Üssü’nden fırlatılan Vostok 3KA-3 (Vostok 1) kapsülü, dünyanın çevresinde yaptığı yolculuk 108 dakika sürdü. Sovyet cumhuriyetlerinin üzerinden geçilerek Büyük Okyanus, Güney Amerika’daki Macellan Boğazı, Atlas Okyanusu ve Afrika kıtası geride bırakılarak Rusya’nın batısındaki Engels kentine Smelovka kasabasına geri dönülmüş, başarıyla tamamlanmıştı. Yuri Gagarin bir sohbetinde, uzaydaki ilk insanlı yolculuğu tamamladıktan sonra dünyaya dönerken ıslıkla bu ezgiyi çaldığını söyler:
“Anavatan duyar, anavatan bilir, oğlunun gökyüzünde uçtuğu yeri…”
Bu, Şostakoviç’in 1951’de bestelediği “Anavatan Duyar” adlı ezginin sözleridir.
Fırlatılmasının ardından 1 saat 48 dakika süren yolculuğun tamamlanma anını, Vostok 1’in inişini iki öğrenci kız görür, şu şekilde tarif ederler: “İki veya üç metre çapında dev bir toptu. Düştü, zıpladı, tekrar düştü. Yere ilk vurduğu yerde büyük bir çukur oluştu.” Bir çiftçi ve kızı, gökyüzünden paraşütle inen tuhaf turuncu elbiseli, başında miğfer olan bir insan görürler. Gagarin olayı şöyle anlatır: “Beni uzay elbisemle ve arkamda sürüklenen paraşütle görünce korkuyla gerilediler. Onlara ‘Korkmayın, ben de sizin gibi Sovyet’im, uzaydan indim ve Moskova’yı aramak için bir telefona ihtiyacım var.’ dedim.”
İnsanlık adına gerçekleştirilen tüm güzelliklerin ilk eyleme geçiren öncü gücü olan sosyalizm, uzaya insan göndermeyi de başarmıştı bundan tam 50 yıl önce.
12 Nisan, Birleşmiş Milletler tarafından Uluslarası İnsanlı Uzay Yolculuğu günü olarak ilan edilirken,
50. Yıl etkinlikleri kapsamında Gagarin’in uzayın derinliklerine yaptığı tarihi ve bilimsel yolculuk, uzay tarihçisi olan Dr. Christopher Riley’nin yönettiği, “First Orbit” (İlk Yörünge) adlı filmle yeniden canlandırıldı. 50 yıl önceki bulut dağılımının da doğal olarak farklı olduğuna vurgu yapılan filmde çekimlerin gerçekçi olması adına Gagarin’in yolculuk yaptığı saatlerde gerçekleştirildiği belirtiliyor.
First Orbit’in ilk gösterimi You Tube’da yapılacak. Film aynı zamanda internetten ücretsiz indirilebilecek. Filmle ilgili bilgilere http://www.firstorbit.org/ adresinden ulaşabilirsiniz. Aşağıda da fragmanını izleyebilirsiniz:

Nâzım Usta, böylesi bir ilki de ancak sosyalizmin başarabileceğini önceden sezmiş olacak ki, bu öngörüsüyle insanlığa dair özlemini ve asla yitirmediği umutlarını 26 Ağustos 1959’da kaleme aldığı şu dizelerle dile getiriyordu:
Aya gidilecek daha da ötelere, teleskopların bile görmediği yere. Ama bizim dünyada ne zaman kimse aç kalmayacak,korkmayacak kimse kimseden, emretmeyecek kimse kimseye, yermeyecek kimse kimseyi,umudunu çalmayacak kimse kimsenin? İşte ben komünistim bu soruya karşılık verdiğim için.
1917 Ekim Devrimi ve sosyalizmin ışığında, komünist SSCB’nin rehberliği öncülüğünde gerçekleşen bu tarihsel bilim yolculuğunun yarım asırlık yaşını ve ayakları yerden kesen bu düşü gerçekleştiren 1,57’lik büyük serüvenci ‘tovariş’ Gagarin’i saygıyla selamlıyoruz. Onun anavatanından duyulan özgürlük çığlıklarını biz de bugün Ortadoğu’dan hissediyor ve halkların kardeşliği şiarıyla bir gün mutlaka Anadolu’dan da yankılanacağı düşünü kuruyoruz. Nâzım’ın çocukları olarak, göreceğimiz güzel güneşli günlerin sarsılmaz inancıyla 50 yıl sonra da, sosyalizm yolunda ve daima, kozmosun kardeşliği adına!

(12.04.2011)

gagarin_che

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Belki İlginizi Çeker

0 yorum