AKTÜBİTAK’tan 350 bin liralık helal et testi

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Gıda Enstitüsü’nce yürütülen 350 bin lira bütçeli proje kapsamında geliştirilen test ile çiğ et ürünlerinde domuz eti kullanılıp kullanılmadığının 5 dakikada belirlenebildiği duyuruldu.

Proje yürütücüsü Dr. Mediha Esra Yayla, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi tarafından 350 bin lira bütçe sağlanan projenin 2,5 yıl önce başladığını anlattı. Projenin iki kısımdan oluştuğunu ifade eden Yayla, ilk kısımda et ürünlerinde sakatat ve yabancı doku testiyle, doğrudan tüketicilerin kullanabilecekleri kitlerin geliştirilmesini amaçladıklarını söyledi. Yayla, bu çerçevede TÜBİTAK MAM Gıda Enstitüsünün, Genetik Enstitüsünün desteğiyle “helal et testi” geliştirdiğini bildirdi.

Testin, evde kolaylıkla uygulanabileceğine işaret eden Yayla, “Siz et ürününüzden ufak bir miktar kesiyorsunuz. Suyun içinde hafiften ezerek çözüyorsunuz. Buradan suya geçen proteinlerden sonuç alabiliyoruz. Suyun akışını gözlemlemeniz gerekiyor. Daha sonra 5 dakika içinde orada bir bant oluşumu gördüğünüzde ‘evet burada domuz eti var’ ya da görmüyorsanız ‘yok’ diyorsunuz. Aslında bir hamilelik testi kadar basit, aynı mantıkla çalışan bir test. Bunda da çift bant ya da tek bant görürsünüz. Çift bant var demektir, tek bant yok demektir. Hamilelik testi mantığıyla domuz varlığını tespit eden bir test yaptık. İnsanlar aldıkları et ürünlerini evlerinde denetleyebilirler” dedi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Belki İlginizi Çeker

0 yorum