Devrimci Sanatla Popüler Kültürün Dayattığı Sanat

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

 Burjuva sanatı, yaşamın her alanında yalıtılmış ve tek başına, kendisiyle yetinen  bir çizgidedir. Aynılaşmayı düstur edinir. Aynılaştırma geniş emekçi kitlelerin kontrol edilmesinde kullanılmaktadır. Çünkü  amaçları, egemen sınıf ideolojisinin tekelleşmiş biçiminin popüler kültür veya tüketim kültürü adıyla sunulmasıdır. Sorgulamayan, biat eden, ideolojisiz bireyler için popüler kültür özellikle genç nesile aktarılıyor, içlerinde olmalarını ve özenmeleri için bütün reklam tantana kullanılıyor.  Aşılama sisteminin temel aracı da özellikle eğlenceyi ve magazini merkez alan medyadır.

 Televizyon popüler kültüre hizmet eden en büyük araçlardan başlıca gelenidir.  Sosyolojik süreçte burjuva hareketi, kapitalist dinamikler, endüstrileşme ve beraberinde sanat eserinin kitleselleştirilmesi ile insanların çoğu tarafından sevilen ve tercih edilen anlamını da taşıyan popüler kültürü ortaya çıkartmıştır.

 Foucoult şunu sorar:  “eğer bir lamba ya da ev sanat yapıtı olabiliyorsa insanın yaşamı neden sanat yapıtı olmasın.” Devrimci sanatın derdi de insan odaklı olmasından geliyor. Gücünü halktan,ezilenden,üretenden alıyor.

Bauman ise şunu söyler dünya halklarına   “Yaşam Sanatı” kitabında, dünya üzerindeki milyarlarca insanın farklı beklentileri ve amaçları olsa da tek bir ortak hayalinin olduğunu ve bu hayalinde mutluluk olduğunu söylüyor. Mutluluk başka bir dünya ile mümkündür ve onu da getirecek olanlar popüler kültür ile kitleleri zehirleyenler değil,emeğin dünyasında çığır açan bilinç düzeyleri yükselmiş,çelişkilerin farkında olan proleterlerdir.  

Başkaları tarafından dayatılan ya da telkin edilen tanımları ve kimlikleri reddetmeye, defetmeye başlayacağımız zaman burjuvaziyi alaşağı edeceğiz. Siz bize değil kültür,uyuşturmak amaçlı olmazsa yağmurlu havada su bile vermezsiniz. Ülkemizde ve dünyada yaşanan ulusal bağımsızlık savaşlarından 1 ve 2. emperyalist paylaşım savaşlarına Sovyetler Birliği’yle başlayan ve dünyanın birçok ülkesine yayılan sosyalist devrimlerden, emperyalizme karşı yükseltilen mücadelenin yaygınlaşmasına, faşizmin kitlesel katliamlarından sanayinin gelişmesine kadar dünyanın çehresini değiştiren onca kolay yakın tarihteki ,kültürel gelişime örneklerdir.

Popüler kültür kullanır ve işi bitince peçete misali atar. Devrimci kültür ise değer verir ve tarihin ışık olduğundan dem vurarak gelecek nesillere aktarmayı borç bilir.

Kitleler kültürsüz ve cahilse bunun sorumlusu kapitalist sömürü sistemidir. Köklü bir toplumsal değişim olmadan, sınıfsız toplumun önünü açacak bir proleter devrim yaşanmadan ve gerekli  koşullar sağlanmadan, kitlelerin köklü bir kültürel değişim geçirmeleri olanaksızdır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Belki İlginizi Çeker

0 yorum