Hadi ‘BABA’ sen yaparsın

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Sigaraya karşı bir kamu spotu reklamının sloganı bu. Ben de sigara içmeyen biri olarak aslında verilen mesajı desteklemem gerekir. Vatandaşının sağlığı düşünülüyor neticede. Sigarayı bırakın falan diyor. Haklılık payı da var. Baba kız karşılıklı göbek atarken babalar tık nefes olmayıversin. Sorun kamu spotunun ilettiği görünen mesajda değil. Altındaki örtülü mesajda. Gerçi örtülü bir mesaj verme gayretine de düşmüşler midir ondan da pek emin değilim. Zira bu iktidarın en önemli özelliklerinden birisi en berbat düşüncelerini bile açık açık dile getirebilmesi. Mesaja dönüp bakalım: Hadi baba sen yaparsın! Evet, tabi baba yapabilir zaten sigara içme eylemini. Ya anne? O yapamaz mı veya neden yapmıyor? Çünkü kadına yakışmaz. Hani kahkaha atmak falan da yakışmaz ya kadına tıpkı onun gibi.

Tüm olumsuzlamalara rağmen sigara insanların zihninde bir güç imgesi aslında. Önemli görünme şekli. Ergenlikte sigaraya bundan başlamıyor muyuz biraz da? Abilere, ablalara özendiğimiz için elimize sigarayı alıp da büyüdüğümüzü zannediyoruz. O nedenle sigara kadına yakışmaz işte. Erkek egemen zihniyetinde sigara bir erkek eylemidir. Bu zihniyette annelerin elinde sigara göremezsiniz. Zaten bu zihniyetin erkekleri boş zamanını kahvede paket üstüne paket bitirerek geçirir. Kahve bir sosyalleşme ortamıdır. Elitistlik yapıp küçümsemiyorum yanlış anlaşılmasın. Yalnızca kahve zihniyeti ortaya pek de faydalı bir şey getirmez. Orada zaman öldürülür. Eve, çocuklara zaman ayrılmaz. Kahvedeki baba evin direğidir ya hani o nedenle evin direği olarak onurlandırılana mahsustur her konuda keyif almak. Misal, kadın sevişmez. Yani olayda işteş fiil olmaz. Erkeğin yaptığı seks eyleminin edilgen tarafıdır kadın. Zevk almaz, alsa da belli etmez. Namuslu kadın sevişirken inlemez, bağırmaz. Belki de erkekler sevişirken özgürce bağıran kadın göremediklerinden bunca tecavüz eylemi var. Nihayetinde tecavüze uğrarken susacak değiliz.

Sevişmek ve savaşmak aynı duygulardan besleniyor sanki. Tarihe dönüp baktığımızda yeniçerilerin ve Roma askerlerinin evlenmesinin yasak olduğunu görürüz. Hormonları tavan yapmış insanlar daha saldırgan olur çünkü. İkisi için de tutku gereklidir. Öldürürken de sevişirken de tutkuyla olaya konsantre olmak lâzım. Tecavüz vakalarının ardından kurbanın öldürülmesi sadece korkudan değildir yani. Hazzın doruk noktasına ulaşmasıdır işlenen cinayet eylemi. Duble zevk.

Tecavüz… Başkasına ait herhangi bir şeye zorla sahip olma, onu gaspetme, onun üzerinde hükümranlık kurma eylemi. Demem o ki tecavüz bir güç gösterisi. Erkek egemen sistemin erkeğe tanıdığı hak. Sen güçlüsün diye pohpohlanan erkek çocuklarının büyüdüklerinde gücünü ispatlama şekli. Amaç yalnızca cinsel arzunun doyurulması değil. Aksi takdirde cop, kerpeten, pense, fındık kıracağı vb. aletlerle tecavüz edilmezdi.  Bu arada yazıyı yazarken google’de  sık aranan kelimelerden birinin tecavüz olduğunu anladım. “Tecavüz aletleri” konu başlığında arama yaparken karşıma bir alışveriş sitesinin “Parkta Tecavüz Beyaz Eşya & Küçük Ev Aletleri ………….’da” şeklinde başlığı çıktı. Yani site, kendisine ulaşabilmemeiz için sık aranan tecavüz sözcüğünü etiketlemiş. Merak eden google’ye yazıp arayabilir. Porno filmler arasında tecavüz seçeneği var. Bir insan başkasına yapılan bir işkenceden, başkasının zorla sevişmesinden haz alabiliyorsa tecavüze de yeltenmekte, bunu normalleştirmekte zorlanmayacaktır.

Her erkek potansiyel bir tecavüzcüdür, dersek çok ağır bir suçlama olur bu. Fakat şunu çok net diyebiliriz ki kapitalist ve erkek egemen sisteme kendini kaptıran bir erkeğin tecavüzü kendine hak görmesi normaldir. Dolayısıyla bu sistemin içinde yetişen sıradan bir yurdum erkeği de potansiyel bir tecavüzcüye dönüşüyor. Ve yine aynı sistemin hamur teknesinde yoğurulmuş olan kadınların da “Bir kereden bir şey olmaz.” demesi normaldir. Nihayetinde kapitalist  düzen eşitlik değil, hakimiyet üzerine kuruludur. Toplumun en küçük biriminde bile bir hükmeden-hükmedilen olacak ki halklar her gün birçok açıdan ırzlarına geçilirken sesini çıkarmasın, bunu olağan karşılasınlar.

Tecavüz sadece eğitimsizlikten, bastırılmışlıktan, bağnazlıktan, sapkınlıktan, psikolojik takıntılardan, Ortadoğululuktan, gelişmemiş ülke olmaktan kaynaklanmaz. Avrupa’da ve ABD’de tecavüz vakası yok mu? Hristiyanlarda? Eğitim seviyesi ise sebebi, öğretmenler tecavüz etmiyor mu öğrencisine? O zaman temel sebep bunların hiçbiri değil. Bunlar yalnızca oranı belirler belki. Yalnızca cinsel zorlama değil, fiziksel ve sözel şiddet de bir tecavüzdür ve tüm bunlar gelişmiş kapitalist ülkelerde de olur. Tek fark gelişmemiş ülkelerde oranın daha fazla olması. Yani herkes öldürür sevdiğini yeğen. Lakin başka başka biçimlerde.

Hadi devlet baba sen yaparsın! Mesela yandaşlarının yurtlarında tecavüz edilir küçücük çocuklara ya da maden ocaklarında ölür işçiler. Tecavüz edersin ormanlarımıza. Nükleer tesis kurar avanta aldıkların bu ülkenin en güzel kıyılarına. Susalım diye üç beş kuruş sıkıştırırsın cebimize, susarız. Çocuğumuzun ırzını, kocamızın kanını, torunumuzun geleceğini üç kuruşa satarız. Çünkü sen güçlüsün. Sen hükmedensin. Ben susması gerekenim ve sigarayı gizlice içenim. Sen alenen içebilensin ve kamu spotunda sigarayı bırakması için seslenilensin. Ben yok sayılanım, (bir kadın olarak!) susturulanım. Tecavüze uğrayıp karakola gitsem, eve geri gönderilenim. Hâkime çıksam, haksız olanım. Tecavüzcümü öldürsem hüküm giyenim. O nedenle ben yapamam, sen yaparsın. Gerçekten sen yaparsın!

Açelya Elçi

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Belki İlginizi Çeker

0 yorum