Sus, konuşuyor troller!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Erkin Koray babanın ülke Rock müziğindeki çığır açar nitelikteki şarkısıdır. Benim de, sözleri ve gitar riff’leri ile en favori, davul atakları ile en içimi gıcıklayan eserlerindendir: “Krallar”

“Oturmuş gökyüzünde konuşuyor krallar

Kopmuş da biraz evvel fırtınalar

Kızlar köşede başında yıldırımlar

Kopmuş da biraz evvel fırtınalar,” diye başlar.

Sonra Erkin Koray, karizma deposu sesiyle devam eder:

“Sus, konuşuyor krallar!”

Kime, nasıl gönderme yaptı, hangi olaylardan esinlendi, kimleri zihninde canlandırdı bilmiyorum ama tam da şu anki halimizi anlatıyor sanki. Yalnızca bir farkla… Erkin babanın affına sığınarak söyleyebilirim ki, artık konuşanlar krallar değil, düpedüz troller! Hani yanlış anlamayın şarkının yazıldığı tarih 1974… O günün şartlarına göre sözler yerinde tabi ki, fakat günümüze yansımasının da aynı şekilde olduğunu size ispatlayabilirim.

“Herhangi bir olayda, durumda, hatta durup dururken, olanı değil de çarpıttığını ortaya atan,” şeklinde tanımlayabiliriz trolleri. Amacı mizah olsun, taşlama olsun, hatta linç olsun her an devreye girip insanların algılarını değiştirebilir, olandan farklıya inandırabilir, dahası bunun cansiperane savunucusu haline getirebilirler yığınla insanı. Çünkü yığınlar tarafından ciddiye alındıklarını fazlaca gördük.

Aslında en büyük trol örneğinin Zaytung haber sitesi olduğunu söyleyebiliriz. Olayı mizaha vurma adına çok yaratıcı oldukları da kuşkusuz. Fakat bir mizahtan ibaret olduğunu umduğumuz, hâlbuki ne yazık ki hiç de öyle olmayan trol açıklamaları da en yetkili ağızlardan geliyor peşi sıra.

Mesela, Artvin’deki yapılması planlanan maden olayında, bir ağız tarafından herhangi bir ağaç kesimi olmadığı ama eylemcilerin yolu kapatmak için ağaç kestikleri ve bunlar kimlerse cezalandırılacakları açıklaması trollük değil de nedir? İşte bu ağızların nereden hangi hakla aldığını bilmediğimiz yetkilere sahip olduklarını düşünün. Peki, bu açıklamaya yığınların inanması? Farklı bir ses kesinlikle kabul edilmediğine göre durumun vahametini anlatan hangi sözlere başvurabiliriz:

Gökyüzüne oturmuşlar çünkü kendilerini orada görüyorlar. Biraz evvel de fırtınalar kopmuş ama kimsenin haberi yok. Bizler köşedeyiz ve yıldırımlar başımıza başımıza çakıyor. Peki biz ne yapacağız bu durumda? Erkin baba affetsin ama halimiz tam da budur:

“Sus, konuşuyor troller!”

Çok mu zorlama buldunuz? O halde fazla uzatmadan bir referans daha vereyim sizin için. Seçime kadar ya o ya kaos, ya bu ya kaos, edebiyatıyla gelenler daha sonra her tarafta bombalar patlarken nasıl bir açıklama yaptılar duymuştunuz değil mi?

“Türkiye dünyanın en güvenli ülkelerinden biridir.”

Bunun bir Zaytung haberi olmadığını belirtmem gerekir, çünkü inanmayanlar çıkacaktır.

Ama en iyisi ben size, yeterince bilinmemesi büyük bir utanç olması lazım gelen Erkin Koray’ın efsane şarkısını armağan edeyim, bitsin gitsin. “Sus, konuşuyor krallar!”
https://www.youtube.com/watch?v=-szpE6TWGTQ

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Belki İlginizi Çeker

0 yorum