Ey Faşist

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Yazıya girmeden önce küçük bir tanımlama yapmak istiyorum. Faşist, kendi düşüncelerini şiddet yoluyla başkalarına kabul ettirmeye çalışan kimseye denir. Hemen gözünüzde canlandı, tanıdınız onu. Bu tanıma uyan ne kadar çok kişi var değil mi? Bugünkü yazım faşistlere yazılmış açık mektup niteliğindedir. Dileyen faşist, dilediği gibi izin almadan üzerine alınabilir.

Almanya’nın Ermeni soykırımını meclisten geçirme üzerine, mercedes yakma muhabbetlerinin döndüğü acayip bir süreci yaşıyoruz. Almanya, Ermeni halkını çok sevdiği için mi bu tasarıyı geçirdi, yoksa Ermeni halkının yaşadığı acıları kirli emperyal hesaplaşmalara meze mi yapmak istedi, orası tartışılır elbet. Ama dikkatimi çeken, “Alman mallarını yakma ve yakılacak bayrağa dikkat ekme -Belçika bayrağı olmasın-” uyarıları faşisti bayağı gaza getirdi.

Ey faşist. Yazacaklarımı iyi oku. Bilirim okumakla aran iyi değil ama iki satır katlan be. Bu işler, yere kola dökmekle, bayrak yakmakla, çekik gözlü dövmekle olacak işler değil. Memleketin içine edilirken senden ses çıkmaz. “Irmağının akışına ölürüm” diye türkü söylersin amma ırmaklar bile satılır, satılmayanlar kurutulur senden ses çıkmaz. Memleketin doğası talan edilir gıkın çıkmaz. Yasal mermilerle insanlar öldürülür “Oh olsun” dersin. Ülkemi seviyorum dersin ama öldürülenlerin bu ülke insanı olduğunu bilmezsin. Bilirsin belki ama işine gelmez, çünkü ölen ötekidir. Çocuklara tecavüz edilir, sesin çıkmaz.

Sen nasıl bir türsün yahu, nasıl bir yaratıksın?

İnsanların kafasına basıp, “Türk’ün gücünü göreceksiniz” diye böğürmekle de olmaz bu işler.

Peki nasıl olur bu işler?

Bugün boykot etmeye çalıştığın Almanya’nın ürünlerini hayatının her alanında kullanıyorsun. Almanya ürünlerini geri çekse, dımdızlak kalırsın ortada billah. Kendin niye üretmiyorsun faşist? Tembelsin de ondan. Kıçındaki dona kadar Alman ürünlerini kullanıyorsun ama Almanya’yı mercimek aklınla boykot edeceksin öyle mi? Hadi canım sen de. Nasıl olacak bu boykot? Eline çakmak alırsın, doğru bayrağı denk getirirsen en fazla onu yakarsın. Gücün ona yeter. Doğru denk getirirsen, çekik gözlü döversin. Hakkını da teslim edelim bu arada. Dövmek, yakmak, öldürmek konularında uzmansın.

Bugün gelişmiş ülkelerin neden gelişmiş olduğunu düşündün mü hiç? Onu da yapamazsın ya, ben sana söyleyeyim. Çalışkanlar ve dürüstler. Halat koptu diye gurur yapıp intihar eden Japon mühendisi hatırlıyor musun? Kopan halat da Türk malı çıktı sonra. İşte o mühendisin dürüstlüğü yüzünden bu kadar gelişmişler. Var mı sende o yürek?

Neden gelişmişler biliyor musun?

Çalmıyorlar. Çalanı alkışlamıyorlar. Öldürmüyorlar. Tecavüz etmiyorlar. Edenin önüne yatmıyorlar. Zayıfı ezmiyorlar. İnsanları, dilinden, inanç ve inançsızlıkları üzerinden, cinsel tercihleri üzerinden, siyasi görüşleri üzerinden dolayı ötekileştirmiyorlar.

Dürüstler. Çalışıyorlar, üretiyorlar, hak yemiyorlar. Sen hiç, yatağa aç giren bir Alman çocuk gördün mü? Ülkem dediğin coğrafyada çocuklar yatağa aç giriyorlar diyeceğim ama yatak da yok. İnsanlar sokaklarda yaşıyor. Çocuklar ölüyor. Şehirler bombalanıyor, ormanlar katlediliyor. Memleket elden gidiyor. Ama sen bayrak yakarak memleketi düzelteceğini zannediyorsun.

İşte onlar bu yüzden gelişmiş, sen bu yüzden Ortaçağ karanlığının ortasında yüzüyorsun. Bu kafanla Almanya’yı boykot etsen ne olur, etmesen ne olur. Faşistliğin alemi yok.

***

KÖPEK

Sevgili dostlar, bu kargaşada, bu yoğun gündem arasında sessiz sedasız güzel işler yapan, bize güzel haberler veren insanlar da var. Zürih Film Festivali’nde, İsviçre’de yılın en iyi filmi seçilen Köpek filminin yönetmeni Esen Işık’tan bahsediyorum. Yoğun temposu arasında zaman ayırdı sağ olsun. Sinema, siyaset ve memleket meseleleri üzerine konuştuk. Hayatımda böyle mütevazi insan görmedim yahu. Çok şey öğrendim. İlginç bir söyleşi oldu. Haftaya REDaktif’de keyifli bir Pazar yazısı sizi bekliyor.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Belki İlginizi Çeker

0 yorum