“Namus benimdir Hakim Bey.” Adaletiniz batsın!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kocası tarafından fuhuşa zorlanan ve şiddete uğrayan, kendisini korumak için 33 yaşındaki kocası Hasan Karabulut’u tabancayla vurup öldüren Çilem Doğan’ın davasında karar verildi.

“Yakın akrabayı öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılanan Çilem Doğan’ın iyi hali göz önünde bulundurularak 15 yıl hapisle cezalandırıldı.

Erkek egemen zihniyetin, sokaktan siyasete, evden okula ve artık nihayet yargıya bulaştığının kesin emarelerini görüyoruz. Tecavüze uğradığı ve şiddete maruz kaldığında yine suçu kadında arayan zihniyetin egemenliği giderek korkutucu bir boyut alıyor. Pakistan’da diyanetin tecavüze uğrayan kadın davasında DNA kanıtlarını reddedip, “4 erkek şahit getirilmesi gerektiği” kararına bakınca giderek geriye gittiğimizi rahatça görebiliyoruz.

Dava öncesi Adana Adliyesi’nde Çilem Doğan ile dayanışmak için toplanan kadın örgütleri bir basın açıklamasında bulundu ancak duruşma salonuna “yer yok” gerekçesiyle alınmadılar. Avukatların konuşmalarının ardından son sözlerini söyleyen Çilem Doğan; “Şu adliye koridorlarında yüzüm mor şekilde çok dolaştım koruma kararları için. Başka bir seçeneğim kalmamıştı,” dedi.

Mahkemenin açık bir şekilde meşru müdafaayı göz ardı ederek, hukuku ve adaleti yerle bir ettiği davada, Çilem Doğan’ın bir manifesto niteliğindeki savunmasını gururla paylaşıyoruz:

“Bir de ne yalan söyleyeyim, hayatta kalmış olmanın saklayamadığım bir sevinci var içimde. O ölmese ben ölecektim.

O size, beni pazarlamaya karar verdiğini söylemeyecekti, başka adamların koynuna beni sokma planlarını anlatmayacaktı, benim patlıcan fazla pişti diye, perdeler azıcık kirlendi diye, masada kırıntı kaldı diye yediğim dayakları söylemeyecekti. Kaç kere hastanelik olduğumdan bahsetmeyecekti.

Çay bahçesinde çekilmiş bir fotoğrafım var. Biraz yan gülmüşüm. Belki de o fotoğrafı gösterip namussuz karılar gibi çıkmış filan diyecekti.

Karısını başka adamlara satan o değilmiş gibi “namusumu temizledim” diyecekti.

Siz onu 3-5 yılla yargılayıp, namusu kirlendi diye mazur görüp, yandan gülüşümü tahrik sayıp bir de üzülecektiniz adama.

Oysa namus benimdir Hakim Bey, bir kağıda imza attık diye kimselere bırakmam.”

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Belki İlginizi Çeker

0 yorum