Bir sosyalistin oğlu: Turgay Şeren

Türkiye futbol tarihinin efsane kalecisi ‘Berlin Panteri’ Turgay Şeren 84 yaşında hayatını kaybetti. Geride pek çok anı bıraktı. Kaleciliği sırasında hayranlık uyandıran kurtarışları, yorumculuğu esnasında Ali Sami Alkış’la girdiği gülümseten polemikler, dillere kalıp olan lafları… ‘Berlin Panteri’nin bir de çok bilinmeyen bir tarafı var: Uzun yıllar Çankaya Köşkü’nde özel kalem müdürlüğü yapan babası Sabit Şevki Şeren 1946 yılında kurulan ve ‘tehlikeli olduğu için’ kapatılan Türkiye Sosyalist İşçi Partisi’nin kurucusuydu.

turgay_seren2Sabit Şevki Bey, Çankaya Köşkü’nde Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü ile birlikte çalışmıştı; hatta Turgay Şeren’in adını da Mustafa Kemal ‘Türkay’ olarak koymuş, daha sonra Fransız öğretmenleri telaffuz edemediği için Turgay’a evrilmişti. Sabit Şevki Bey 1944 yılında İsmet İnönü ile anlaşmazlığa düşmüş, Çankaya Köşkü’ndeki görevinden ayrılmış, 1946’da çok partili hayatın ilk sosyalist partilerinden birinin kurucusu olmuş, ne var ki, parti ‘tehlikeli’ bulunup kapatılmıştı.

Bundan beş yıl sonra, o zamanki Batı Almanya’nın Berlin kentinde yapılan Batı Almanya – Türkiye milli maçında Turgay Şeren’in müthiş kurtarışları sayesinde Türkiye maçı 2-1 kazanmış, Turgay Şeren de ‘Berlin Panteri’ unvanını almıştı.

Belki İlginizi Çeker

0 yorum