RED’in darbe değerlendirmesi: İki ucu da diktatörlük!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Başarısız darbe girişimi üzerine RED Hareketi bir değerlendirme yayınladı. red.web.tr sitesinde yayınlanan bu değerlendirmeyi aynen aktarıyoruz:

15-16 Temmuz gecesi ordunun bir kliği iktidarın gayrimeşruluğu ve yolsuzluklar vurgusuyla darbe teşebbüsünde bulunmuştur. Bu girişim bir parodi-darbe olarak kalmış, iktidara bağlı polis kuvvetleri duruma hakim olmuştur.

milli_iradeBir askeri diktatörlük ihtimali ortadan kalkmış olsa da, iktidardaki Tayyip Erdoğan diktatörlüğü kendini sağlamlaştırmıştır. Şimdi sokakları dolduran cihatçı katillerle beraber, ‘demokrasi’ müsameresi yapıyorlar. Öyle ki, o cihatçı katiller, hiçbir şeyden haberi olmayan, komutanlarının emirlerini dinleyerek yolları kapatan 20 yaşındaki gencecik erlerin boğazını kesmekte tereddüt etmediler. Polis kuvvetleriyle, kimisi Suriye’deki cihatçı örgütlerde savaşıp Türkiye’ye dönmüş AKP ‘milis’ güçleri bütünleşti. Bu ciddi bir tehdit anlamına geliyor.

Evet, yaşanan zayıf darbe girişiminin iktidar güçlerince püskürtülmesinin ardından İslamcı karşıdevrim güç kazanmıştır. Bir darbe ne kadar Anayasa dışıysa, o kadar Anayasa dışı olan Tayyip Erdoğan rejimi elini rahatlatmıştır. Yetkisiz Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ilan ettiği ‘fiili’ diktatörlük kendini Anayasal bir kılıfa sokmak için yolu düzlemiştir.

Emekçiler modern sultanlık anlamına gelen bu gelişmenin önünde durmalıdır. İslamcı karşıdevrim emekçileri kullaştırmaya çalışmaktadır. Buna izin verilemez.

Biz devrimciler, hiçbir zaman askeri darbelerden medet ummadık. Son zayıf askeri darbe girişimi de istisna değildir ve bu girişim sadece iktidardaki gericiliği beslemiştir.

Diktatörlük ancak emekçi halkın örgütlü gücüyle yenilebilir. Tüm emekçileri, yoksulları, İslamcıların saldırdığı tüm ezilen kesimleri kendi meclislerinde birleşmeye, Birleşik Haziran Hareketi’ni büyütmeye, demokrasiyi kazanmak için büyük bir direniş hareketi yaratmaya çağırıyoruz.

Ülkemizin geleceği kendi ellerimizdedir!

RED Hareketi

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Belki İlginizi Çeker

0 yorum