Darbenizi nasıl arzu edersiniz?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Faşizme demokrasi elbisesi giydirmeye kalkarsan uymaz, dar gelir, yırtılır. Çünkü, faşizm kabadır, sakallıdır, dincidir, ırkçıdır, sarkık bıyıklıdır. Demokrasi elbisesi naiftir, incedir, kibardır, hafiftir. Herkese uymaz. Bugün medyasıyla muhalefet partileriyle ve kafa kesen öfkeli demokrasi havarileriyle, memlekette bu kadar çok demokrasi aşığının olduğunu görmek gözlerimi yaşarttı doğrusu.

Bravo…

Sizi bilmem ama darbe piyesinden sonra metrekareye düşen demokrat sayısında önemli bir artış gözlemledim. Bu kadar çok demokratın olduğu memleketin, burnunun boktan bir türlü kurtulmaması ise dünya demokrasilerinde nadir görülen ama ülkemize özgü olan bir durumdur. Esas mesele, demokrasi elbisesinin uymayacak kişilere giydirilmeye çalışılması meselesidir. Faşistin üstünde durmaz o naif elbise. Darbeye karşı demokrasiyi savunduğunu söyleyip sokaklarda cinayet işleyenlerden demokrat çıkaramazsınız.

AKP’nin uygulamalarının darbe dönemlerinden bile daha kötü olduğunu döktüren muhalefet partileri, ‘’demokrasiye darbe’’ temalı çalışmaya balıklama atlayıp, zokayı yutmakta tereddüt etmediler. Diktatörün attığı her adım, konuştuğu her söz, kafasındaki her plan, sivil bir darbe değil miydi zaten? AKP faşizminin 14 yılda sindire sindire yaptığı sivil darbeyi herifler bir gecede yapmak istemiş ve başarısız olmuşlar.

Başarılı olsalardı ne olacaktı?

Başarılı olsalardı, kahraman ilan edileceklerdi. Gazetelerde çarşaf çarşaf, tv’lerde boy boy darbenin faydaları anlatılıp, ordumuza allah zeval vermesin güzellemeleri basacaktı her yanı. Böyle de bir memleketiz laf aramızda. Neyse. İhtimaller üzerinden bir yazı olsun istemem. Olanları konuşalım.

Ne oldu peki?

Çember sakallı yobazlar, 20’li yaşlarda gencecik çocukları ‘’dördünü öldürdük, beşinciye geldik’’ diyerek, sıradan bir iş yapmış olmanın verdiği rahatlıkla katletti. Yerde çırpınıp can veren ere bile küfredip tekme attılar. Bir gencin boğazı kesilerek katledildi. Kafası kesildi yazınca öfkeli demokratlar alınıp, kafası kesilmedi sadece boğazı kesildi diyerek savunma yapıyorlar bu duruma. Diktatörgillerin ileri demokrasili Türkiye’sinde kesilen kafa mıydı yoksa boğaza vurulmuş küçük bıçak darbeleri miydi muhabbetleri dönüyor sosyal medya alemlerinde. Geldiğimiz en son nokta şimdilik bu. Darbe konusuna yeniden dönersek, gerçekleşen gerçek bir darbe girişimimiydi yoksa diktatörün tek adamlığını anayasal güvenceye kavuşturmak için tertiplediği bir kurgu muydu?

Cevap vereyim ;

Olayın ardından yirmi dört saat bile geçmeden üç bine yakın hakimin görevden alınmasına anlam verebilen beri gelsin. Sen hangi ara hangi araştırmayı yaptın, soruşturmayı yaptın, hangi delillere dayanarak üç bin hakim, savcı ve yüksek yargı üyesinin soruşturmasını saatler içinde sonuçlandırıverdin? Cevap yok. Sadece yargıda değil bir çok kamu kurumunda cadı avı başlamış durumda. Sorgusuz sualsiz. Teknik olarak imkansız olan bu durumun bize gösterdiği bir şey var. Olay önceden planlanmış, baltalar bilenmiş, kim kimdir fişlenmiş, düğmeye basılmış. Doğumlar sancısız olmaz. Karşı devrimin doğum sancılarıdır bunlar. Başkanlık sisteminin doğumu için bir miktar ‘’sancı’’ lazımdı diktatöre, hepsi bu.

Hal böyleyken, muhalefet partilerinin görevi, “demokrasiye sahip çıkıyoruz” söylemleriyle faşizme demokrasi elbisesi giydirmeye çalışmak olmamalıdır. İşlerin bu durumlara gelmesinde diktatör bozuntusu ve ona türlü şekillerde yağdanlık hizmeti veren herkes sorumludur.

Memleketi faşizmin kalesi haline getirenlerden hesap sorulmalıdır. Meclisin kürsülerinde, sokaklarda, her yerde hesap sorulmalıdır. Darbe dediğiniz şey, yalnızca kamuflajla, asker botuyla silahla olmaz. Yasalarla da pekala darbe yapılabilir. Ve memleket 14 yıldır sivil bir darbe altındadır. İnsan hakları, demokrasi ve özgürlüklere diktatörlük eliyle darbe yapılmıştır. Laikliğe darbe yapılmıştır. Medyaya darbe yapılmıştır. Darbelere karşı olunacaksa, sivil veya askeri darbe ayrımı yapılmamalıdır.

Yasalarla darbe nasıl olur diye düşünenler için ;

İlginç bir tesadüftür, darbe oyununun sergilendiği gün, Berlin’de 2.Dünya Savaşı ve Alman diktatör Hitler ile ilgili bazı müzeleri gezdim. Akşam, tv’yi açtığımda darbe haberleri gelmeye başlamıştı. Demek istediğim Hitler, askeri darbe yaparak başa gelmedi. Hatta darbeyi bırak Alman halkının ‘’milli iradesi’’ onu başa getirdi. Sonu malum. Ve şimdi Alman halkı eks diktatörlerini nefretle anmanın yanı sıra, aynı yanlışı yapmamak için tarihten de ders almayı gelecek nesillerine öğretiyorlar.

Hitler faşizmi, müzelerde insanlığa ibret olsun diye sergileniyor. İbret olsun!

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Belki İlginizi Çeker

0 yorum