Etiyopyalı Feyisa Lilesa: “hükümet beni öldürecek”

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Brezilya’da düzenlenen Rio 2016 Olimpiyat Oyunları sona erdi. Usain Bolt, Michael Phelps ve Simone Biles kazandıkları madalyalarla tarih yazarlarken, Feyisa Lilesa’nın hareketi hepsinin önüne geçti.

Rio 2016 Olimpiyat Oyunları erkekler maratonda gümüş madalya kazanan Etiyopyalı atlet Feyisa Lilesa, finiş çizgisinde yaptığı hareketle dünya gündemine oturdu. Usain Bolt, Michael Phelps ve Simone Biles’ın isimlerini tarihe altın harflerle kazıdıkları Olimpiyat Oyunları’nın son gününe, Lilesa’nın protestosu damga vurdu.

Ülkesi Etiyopya’da yaşanan ölümler nedeniyle hükümeti protesto eden Etiyopyalı atlet, ellerini havada çapraz bir şekilde birleştirerek tepkisini ortaya koydu. Yarışın tamamlanmasının ardından basın mensuplarına bu hareketi hakkında bilgi veren Lilesa, “Ülkem Etiyopya’da son zamanlarda devlet şiddetine maruz kalan Oromo kabilesine dikkat çekmek için bu protestoyu gerçekleştirdim” dedi.

“HÜKÜMET BENİ ÖLDÜRECEK”

Başka bir ülkede yaşamak istediğini belirten Feyisa Lilesa şunları söyledi:

“Son dokuz ayda binden fazla insan öldürüldü. Diğerleri de vatana ihanetle suçlanıyor. Şu anda Oromo halkı için Etiyopya’da çok tehlikeli bir durum var. Eğer Etiyopya’ya dönersem, hükümet beni öldürecek. Öldürmezlerse, belki hapishaneye koyacaklar. Başka bir ülkeye taşınarak orada yaşamak istiyorum. Etiyopya hükümeti benim halkımı öldürüyor. Her yerde bunun karşısında duracağım, Oromo benim kabilem

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Belki İlginizi Çeker

0 yorum