Devlet Tiyatroları’nda faşizm baş rolde: yalnızca ‘yerli oyunlar’ sahnelenecek!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

FETÖ soruşturması kapsamında tiyatro sanatçıları arasında da görevden uzaklaştırmalar yaşanıyor. Mahberi Mertoğlu, İrem Arslan, Arda Aydın, Yönetmen Ragıp Yavuz, Sevinç Erbulak ve Kemal Kocatürk gibi görevden uzaklaştırılan sanatçıların emek ve demokrasiden yana kimlikleriyle tanınan isimlerle başlaması ise dikkat çekiyor.

Darbe girişimi sonrası OHAL uygulaması ile Devlet Tiyatroları’nda keyfi uygulamalarda şimdi  yeni sezonunda yabancı oyunlar oynanmayacak kararı alındı.

AKP iktidarına ve KaçAK Saray’a yakın Genel Müdür Vekili Nejat Birecik’in açıklamasına göre bu yıl yalnızca “yerli oyunlar” sahnelenebilecek.

indir

Hırvatistan’da düzenlenen ve UNESCO tarafından desteklenen Tiyatro Festivali’ne gidip tiyatro ve seminere katılmak yerine parasını UNESCO karşılıyor, cebinden para çıkmıyor diye turist gibi şehri gezen, dil bilmedikleri için Türk Büyükelçiliği’nden rehber talep eden, makamına yakışmayan, o göreve getirilme sebebinin sanatçı kimliği olmadığı kesin olan Nejat Birecik  DT’nin “bu menfur saldırıdan bağımsız hareket edemeyeceğini” öne sürerek, “milli, manevi duyguları pekiştirmek için hümanist vatan milliyetçisi sanatçılar olarak vatan bütünlüğüne, birliğine katkıda bulunmak amacıyla sadece yerli oyunlarla sahnelerimizi açıyoruz” diye konuştu.

Konuyla ilgili soL’a konuşan tiyatro sanatçısı ve soL yazarı Orhan Aydın, Resimli Osmanlı Tarihi ve Çıkmaz Sokak isimli oyunların da bitirildiğini açıklayarak, Birecik’in bölge müdürlerini aradığını ve oyunların provalarının durdurulmasını istediğini söyledi.

Devlet Tiyatroları’nda ve Devlet Tiyatroları dışındaki tiyatlaroların repertuarlarında yıllardır bulunan oyunun “darbeyi anlatma” gerekçesiyle yasaklandığını söyleyen Aydın, yapılanın“yasakçılık”olduğunu ve Türkiye’de “bir ilk” olduğunu söyledi.

Birecik’i genel müdür vekili atayan bakanlık müsteşar yardımcısının “FETÖ’cülükten”yakalandığını aktaran Aydın, Birecik’in oyunlara yasak getirme “haddi ve yetkisi olmadığını”belirtti.

Devlet Tiyatroları Genel Müdür Vekili’nin, bölge müdürlerinden onlarca tiyatrocunun atılmasını istediğini duyuran Orhan Aydın, yapılanın yasal olmadığını ve “faşizm” olduğunu vurguladı.

Hem Devlet Tiyatroları’nda hem de opera, bale, senfoni ve korolarda listelerin hazırlandığını açıklayan Aydın, soruşturma başlatıldığını da aktardı.

Orhan Aydın “Sanatçılar Girişimi olarak ne gerekiyorsa yapmaya hazırız” dedi.

Yüksek mevkilerde, düzeysiz insanların işgal ettiği makamlardan biri haline getirilen Devlet Tiyatroları’nın geldiği durum çok üzücüdür.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Belki İlginizi Çeker

0 yorum