Paran yoksa ölürsün!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Rabia Çiçek, tüberküloz ve yüksek tansiyon hastası. Hastalığı nedeniyle fenalaşıp ağrıları artınca gittiği İzmir’de hastanede, ağrılarının psikolojik olduğu söylenip evine gönderiliyor.

Ama ağrıları geçmiyor, giderek kötüleşmesi üzerine ailesi tarafından özel bir hastaneye götürülüyor. Buraya kadar hepimizin başına gelebilecek Türkiye koşullarında yaşanan sağlık ve hastane problemleri.

Bu kadarla kalmıyor tabii Rabia Çiçek’in hikayesi. Hastane yönetimi ise muayene ücreti olan 140 TL’nin yatırılmaması halinde hastaya müdahale edemeyeceklerini bildiriyor ailesine. Yanlarında yeterli parası olmayan aile, para bulunana kadar hastane yönetiminin kendilerini bir odada beklettiklerini ve para gelene kadar yaklaşık bir saat boyunca hastaya müdahale etmediklerini söylüyor sonra.

Sonra Rabia Çelik yatırıldığı sedye üzerinde, yanlarında 140 TL’si olmadığı için, bağıra bağıra can veriyor.

AKP iktidarının her şeyden kar etme hırsı haline getirdiği kurumlardan biri olan sağlık kurumlarının geldiği son nokta. Mitinglerinde “artık hastane kapılarında beklemek yok” diyerek yalan söyleyen  AKP iktidarında sağlık, parası olanın erişebileceği bir hizmet haline geldi.

Paran yoksa ölürsün!

 

‘Paran kadar sağlık hizmeti’ anlayışı bugün Rabia Çiçek’in ölümüne neden oldu, ancak buna “dur” denilmezse, yıkımın boyutlarının çok daha keskin biçimde kendini göstereceği ve daha birçok ölümün yaşanacağı da bir gerçek.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Belki İlginizi Çeker

0 yorum