KP, 4 Eylül mitingine TKH’yi kabul etmemiş!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bir kısım aydının çağrısıyla düzenlenen ve ‘Gericiliğe, emperyalizme ve darbecilere boyun eğmeyeceğiz’ başlığını taşıyan mitingle ilgili enteresan bir gelişme yaşandı. Bir süre öncesine kadar aynı parti içinde yer alan ve TKP‘nin parçalanmasıyla birlikte ayrı ayrı süreçler yaşayarak Komünist Parti (KP) ve Türkiye Komünist Hareketi (TKH) adıyla ayrı ayrı yollarına devam eden iki ayrı yapı ortak bir mitingde buluşamadı.

KP’nin, çeşitli aydınlardan imza toplayarak kendi inisiyatifiyle düzenlediği 4 Eylül mitingine TKH’nin gelmesini kabul etmediği ortaya çıktı. Miting etrafında yaşanan tartışma, TKH sözcülerinden Kurtuluş Kılçer‘in partisine yakın Gazete Manifesto sitesine verdiği röportajda dile getirildi. Kılçer, konuyla ilgili şunları söyledi:

‘ORTAKLAŞMAK İSTEDİK, YAPICI ADIM GÖREMEDİK’

“4 Eylül’de aydınların çağrısıyla yapılan mitingi ise bu açıdan olumlu değerlendirdik, katılım üzerine bir eğilim bile oluşturmuş ve temas kararı almıştık. Çağrı yapan aydınlara ulaştık ancak ulaştığımız aydınlardan hiçbir şekilde geri dönüş olmadı. Aynı zamanda çağrıda imzası bulunan 4 Eylül mitingini destekleyen ve çalışmasını yürüten Komünist Parti temsilcilerine de mitingin içeriğini, kürsüyü sorduk ve bizim katılımımızın koşullarını ilettik.

Bir siyasal bir parti olarak Türkiye Komünist Hareketi’nin, kendi siyasi kimliğini, iradesini, sözünü geri çekmesi, bizim siyasi geleneklerimizde yerinin bulunmadığı tahmin edilebilir ve bir siyasi partinin doğallığında böylesi bir durum söz konusu bile olamazdı.

Elbette mitinge çağrı yapanların miting çerçevesine yönelik bir zorlamayı kastetmiyorum. Ancak TKH’nin de bir güç ve parti olarak bu mitinge katılımı konusunda en azından kürsüde ve mitingin hazırlık sürecinde ortaklaştırıcı bir niyet ve mantık beklerdik. Ne yazık ki, 4 Eylül mitingine dönük olarak ortaklaştırıcı bir karşılık göremedik. Resmi olarak davet edilmediğimiz, yaptığımız temaslarda da siyasi kimliğimizi yok sayan bir yaklaşım gördüğümüz ve ortaklaştırıcı-yapıcı adımlar atılmadığı için mitinge katılmayı doğaldır ki gündemimizden düşürdük.”

İKİ SORU

Öyle görünüyor ki, KP, kendi inisiyatifini değil bir kısım aydının imzalarını öne çıkararak düzenlediği mitingde kendi partisininkinden farklı bir ses istemiyor. O halde akla çok net iki soru geliyor: Birincisi, KP aslında kendi düzenlediği mitinge niye kendi imzasını koymuyor? İkincisi, imzacı aydınlar perde arkasında dönen bu tartışmayı, KP’nin TKH’yi dışlayıcı tutumunu biliyor mu ve buna ne diyor?

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Belki İlginizi Çeker

0 yorum