Almanya’da Irkçıların Tarihsel Seçim Başarısı

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bugün Almanya’nın Mecklenburg Vorpommern Eyaletinde meclis seçimleri vardı. Bu nedenle pazar yazımı seçimlerle ilgili biraz güvenilir bilgilerin gelmesine kadar gecikerek yazıyorum. Oy verme işleminin sona ermesi ve seçim yapılan bölgenin ortalamasını temsil eden belli sayıda sandığın sayılmasından sonra kesin olmasa da güvenilir (ve büyük ihtimalle artık değişmeyecek) ilk sonuçlar alındı.

Buna göre eski Demokratik Almanya Cumhuriyeti topraklarında kalan bu eyalet te sosyal demokrat SPD % 30 civarında bir oy oranı ile birinci parti olma durumunu korumuş bulunuyor.

Seçimlerin esas önemli sonucu bu değil ama. Bu seçimleri tarihsel kılan önemli sonuç ırkçı AfD’nin (Almanya için Alternatif Partisi) % 21 ile ikinci parti olmasıdır. Bu sonuçlarla bir yandan % 19 oy alan Frau Merkel’in hristiyan demokrat partisi belki de tarihinde ilk defa olarak bir eyalette üçüncü parti durumuna düşerken bir yandan da savaştan bu yana Almanya’da ilk defa ırkçı ya da faşist bir parti bu kadar büyük bir oy oranına ulaşmış olmaktadır.

Bu üç büyükleri sırası ile “Die Linke” (eski Demokratik Almanya’nın resmi devlet partisinin isim değiştirmesinden sonra kurulmuş olan sol birlik) ve Yeşiller izliyor. Linke’nin oy oranı % 11, Yeşillerin ise % 5. Bu sonuçlara göre Yeşillerin parlamentoya girip giremeyeceği henüz belli değil. Bir kaç sandıktan ters sonuçlar çıkması çevrecileri bir anda meclisin dışında bırakabilir. Bu arada Die Linke’nin bugün almış olduğu % 11’in 1999’da almış olduğu rakamın tamı tamına yarısı olduğunu da belirtmekte fayda var. Bunda önemli bir etken Doğu Almanya nostaljisi ile yaşayan yaşlı seçmen kitlesinden bir kısmının ölmüş olması ise bir başka etken de Linke’nin eyalette giderek bozulan gelir dağılımına ve kitlesel yoksullaşmaya karşı dişe dokunur bir alternatif sunamamış olmasıdır.

Halkı yabancılara karşı kışkırtarak oy avcılığı yapan ırkçı bir partinin % 3 yabancı oranına sahip bir eyalette bu kadar çok oy alması elbette ki halkın yabancılaşma korkusu ile açıklanamaz. İslamofobi de durumu açıklamaya yeterli değildir. Yabancılara ve mültecilere karşı alternatif geliştirmesini umarak AfD’ye oy veren insanların önemli bir bölümü televizyon programlarının dışında, yaşamında yabancı dahi görmüş değildir. Ama çok büyük bir bölümünün işsizlerden ya da isithdam bürolarının sunduğu geçici işlerde çalışan geleceği belirsiz bir kitleden oluşmakta olduğu bilinmektedir.

AfD lideri Frauke Petri
AfD lideri Frauke Petri

Bu arada AfD’nin seçim kampanyaları sırasında harcamakta olduğu astronomik parasal kaynaklardan da söz etmek zorundayız. Diğer partilerin -ki AfD’den daha büyük ekonomik kaynağa sahip oldukları kesindir- yaptıkları harcama AfD ile karşılaştırıldığında geride kalmaktadır. Bu da geriden gelen ama öne geçmeye hazırlanan bu, kelimenin tam anlamı ile Neo-faşist küçük partinin kendi boyutu ile karşılaştırılamayacak bir ekonomik kaynağa sahip olması konusunda şüphe uyandırmaktadır.

Tahminlerin ötesinde bilgiye sahip olduğumuzda bu konuya dönmek üzere, iyi bir pazar akşamı ve faşizmin olmayacağı bir dünya dileği ile.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Belki İlginizi Çeker

0 yorum