Gölgeler…

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Sevgili Cansu’nun çektiği yukarıdaki fotoğrafı ilk gördüğümde “Gölgelerden uzak güneşli hayatlar dilemek” istedim sizlere…

Bilirsiniz ki cinsiyet kişinin biyolojik, fizyolojik ve genetik bir özelliği iken toplumsal cinsiyet toplumun kadın ve erkeği nasıl gördüğünü, ona nasıl anlamlar yüklediğini ve bu yüklediği anlamlar çerçevesinde ondan nasıl davranış kalıpları beklediğini, böylece ona çeşitli roller ve sorumluluklar yüklemesini ifade eder.

Görüldüğü gibi toplumsal cinsiyet kavramı, kadın ve erkeği biyolojik farklılıklardan dolayı değil onlara yüklenen roller ve sorumluluklardan dolayı ayırıyor.

Ey erkeklik!

Oğlunuz donla gezerken “Maşallah benim oğluma!” deyip, kızınızın eteği uçunca ensesine tokat atanlarsınız. Çünkü siz “Pipini göster” deyip oğlunuza para veren, açık kıyafet giyen kızınıza bağıransınız.

Siz erkeğin sevgilisi olunca “Helal olsun!” diyen, kızınızın sevgilisi olunca “Orospu mu olacaksın başımıza?” diyensiniz. Çünkü siz erkeğe 15 yaşında araba kullanmayı öğretip kıza “Ne gerek var, öğrenme!” diyensiniz.

Siz kızınızı okutmayıp evlendirince “Kocan çalışıp yoruluyor, tabii ki hizmet edeceksin” deyip köleleştirensiniz. Çünkü siz misafir olduğunuz evde oğlunuzu başköşeye oturtup, kızınıza “Kalk, yardım et” diyensiniz.

Siz erkekler masada otururken kadınların yerde yemek yemesini yadırgamayan, yiyip içerken kadını hizmetçi gibi çalıştıransınız. Çünkü siz erkek evlat doğurmayan kadını hor görensiniz.

Siz kahkaha atan erkeğe hayat dolu, kadına ise ‘yollu‘ diyensiniz. Çünkü siz sabahlara kadar eve gelmeyen oğlunuza “Araba lazım mı?” diye sorup, akşamüstü eve gelen kızınıza 50 bin soru soransınız..

Siz tecavüzcüsüyle zorla evlendirilip tecavüz edene aşık olan kadını konu alan dizilere reyting rekoru kırdıransınız…

Siz aldatan erkeğe, erkektir yapar deyip aldatan kadına şıllık, orospu, kaşar diyensiniz. Çünkü siz hayatını yaşamak isteyen erkeğe destek olup “Ben evlenmeyeceğim kariyer yapacağım” diyen kadına “Otur oturduğun yerde diyensiniz”.

Siz siyasete, meslek hayatına atılan kadının önüne set çeken, küçümseyensiniz. Çünkü siz etrafınızda zorla evlendirilen çocukların düğününe gidip bunu yadırgamayanlarsınız.

Evet gölgeler siz, hepiniz birer suçlusunuz! Kadına el kaldırmamayı bir lütuf olarak görüp, bununla övünüp, her türlü cinsiyetçiliği yapan sizsiniz.

Sizin komik sandığınız düşünceleriniz, sığ inançlarınız yüzünden erkeklik yüceltiliyor! Kendi yarattığınız bu iğrençliği kınama hakkını kendinizde bulmadan önce erkekliğinizi yok etmeye çalışın …

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

0 yorum