Ordu’da 2100 yıllık Kibele heykeli bulundu

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ordu’da, Kurul Kalesi ve yerleşmesinde 2100 yıllık olduğu tahmin edilen 110 santim yüksekliğinde, mermerden ve tahtta oturan Ana Tanrıça Kibele heykeli bulundu. Heykelin Türkiye’de yerinde bulunan ilk mermer heykel olduğu da belirtildi.

Prof.Dr. Süleyman Yücel Şenyurt başkanlığında 25 arkeolog tarafından yürütülen kazı çalışmaları Ordu’nun Altınordu İlçesi Kurul Kalesi’nde sürüyor. Yapılan kazıda, yaklaşık 200 kilo ağırlığında ve 110 santim boyunda tahtında oturan Ana Tanrıça Kibele heykeli bulundu.

Bulunan heykelin Türkiye’de yerinde bulunan ilk mermer heykel olduğunu belirten Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt şunları söyledi;

kibele4“Çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. İki gün öncede çok güzel bir eser bulduk. Gerçekten bizim de beklemediğimiz kadar önemli bir eseri Ordu’da bulup Türkiye arkeolojisine kazandırdık. Bu çok nadir bir durumdur. Araştırmalarımıza göre bu heykel Kurul Kalesi’ni istila eden Romalı askerlerin işgali sırasında giriş kapısındaki duvarların yıkılmasıyla yerinde kalmış. Bu heykel bize ayrıca Ordu Kurul Kalesi’nin çok önemli bir yerleşim yeri olduğu göstermiş oldu.”

Prof.Dr. Süleyman Yücel Şenyurt, heykelin bir süre yerinde kalacağını, daha sonra yetkililerin incelemelerinin ardından Ordu’daki müzeye kaldırılacağını belirtti.

kibele3

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Belki İlginizi Çeker

0 yorum