İşgal…

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Dostlar, memleket memleket olalı açık konuşayım düşman işgali altında bile bu kadar kötülük görmedi. Çünkü o dönemler düşman vardıysa, direniş de vardı. Şimdilerde ise durum daha farklı.  İşgal dediğimiz şey topla, tüfekle değil, farklı şekillerde yapılıyor günümüzde.

‘Türbana özgürlük’den, ‘namaz kılmayan idam edilmelidir’e giden süreçte köprünün altından çok sular aktı. Meselenin bir “özgürlük” meselesi olmadığını en başından beri söyleyenlere “din düşmanı” damgası vurmaktan çekinmediler, utanmadılar meczuplar. Memlekete gelmiş geçmiş, en kanlı ve en pervasız iktidar olarak tarihe geçtiler. Darbe dönemleri de dahil hiçbir iktidar döneminde bu kadar cinayet işlenmedi. Memleket tarihinin en kanlı terör saldırısını bunlar organize etti ve bırakın yargılanmayı, bir kişi bile olsa istifa etmediler. Alay ederek, gülümseyerek, ‘’güvenlik zaafiyeti yok’’ açıklamaları yaptılar. ‘Dinimizi özgürce yaşayamıyoruz, ABD’de okumak zorunda kalıyoruz’’ diyerek başladıkları yolda geldikleri son nokta ortada.

Dikkatinizi çekti mi bilmem ama Ergenekon, Balyoz, Odatv vs. muhalifleri tasfiye operasyonlarına başlamadan daha önce memleketin köylüsünü, üreten kesimini tasfiye etmeye başladılar. İktidara geldiklerinin ilk yıllarında önce köylüye el attılar. Sizce ilginç bir ayrıntı değil mi? Misal, Ergenekon operasyonları ve şeker pancarına kota getirilmesi arasında nasıl bir bağlantı kurulabilir? O zaman baştan başlayayım. İşgal sadece topla, tüfekle yapılmaz dedik. Türkiye, köylü/köy kökenli bir ülkedir. Politika yalan söyleyebilir ama türküler asla yalan söylemez. İnsanları apartman bloklarına hapsedip, adına da ‘’medeniyet’’ dedikleri şehirleşmeye özentiyle bu gerçek değişemez. Türkülerimiz köylüdür çünkü… “Tahtalıkta galbur var”, “Aman bulguru gaynadırlar”, “Bağa gel bostana gel”… örnekleri çoğaltabiliriz. Uzatmayayım köylüyüz işte. Bir memleketi işgal etmek istiyorsan, önce o memleketin köylüsünü etkisiz hale getirir, elini kolunu bağlarsın. Köylüyü itibarsızlaştırırsın. Şehirlerin medeni, gelişmiş, köylerin geri kalmış, cahil gibi bir kavram ile simgeleştirirsin. Meczupların yaptığı tam olarak budur. Bakınız, İsviçre’nin yüzde 85’i köylüdür. Bu ülkede en iyi şartlarda köylüler yaşar. İsviçreli bir köylünün iyi yaşaması, İsviçre’nin gelişmişliğiyle ilgili değildir esasında. Tam tersine İsviçre’nin gelişmiş bir ülke olması köylüsünün insanca yaşamasındandır. Ancak geri kalmış ülkelerde köylü aşağılanır. Fakir derler, kıro derler, görmemiş derler. Yeterince net midir? ‘’Köylü milletin efendisidir’’ sözü bence çok önemlidir. Sonrasında köy enstitüleri önemlidir. Bir ülkenin kalkınması, yaşam standartlarının iyi olması, çiftçisine verdiği değerle doğru orantılıdır.

İktidar, işte bu yüzden muhaliflerini tasfiye hareketine girişmeden önce köylüyü tasfiye etmeye başlamıştır. Esas düşmanı, köylüdür. Zengin lüks yatına mazotu 1 liraya alırken, çiftçinin traktörüne 3 liraya alması başka nasıl açıklanabilir? Tütüne, şeker pancarına, çaya, fındığa hangi mantıkla kota getirilir? Şeker fabrikaları hangi mantıkla özelleştirilir? Çiftçiye hangi mantıkla hakaret edilir? Bir tarım ülkesi hangi mantıkla tarımda ve hayvancılıkta dışa bağımlı hale getirilir? İşte bu bir işgaldir. Top, tüfek yok ama işgal var. Eskiden adı üstünde köy ürünleri, köyden kente gelirken, şimdi durum tersi oldu. Alın teri, emeği değersizleştirilen insanlar köylerini bırakıp geçim kaynağını şehirlerde aramaya başladı. Üretim toplumu, tüketim toplumuna çevrildi. Çarpık kentleşme, beraberinde çok ciddi sorunlar getirdi. İşsiz nüfus çoğaldı. Buna paralel olarak, intiharlar, bunalımlar, cinnetler, cinayetler arttı. Kimsenin geleceğinden umudu kalmadı. İnsanlar karamsar. Dünyanın en güzel ülkesi işte böyle işgal edildi, esir alındı. Köylerden başlayarak, yavaş yavaş…

 

Yazıya Aşık Mahzuni Şerif’i anarak onun dizeleriyle son verelim ;

‘‘Bizim toprak, toprak olduktan beri / bunun gibi daha arsız gelmedi./ Böyle sap yeyip saman bırakan / ağzı çirkin yüzü nursuz gelmedi. / Böyle hırsız böyle dinsiz gelmedi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Belki İlginizi Çeker

0 yorum