Her GS’li Fetoşçu değildir! Deniz Gezmişçi olanı da vardır!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Türk futbolunun efsane ismi, Galatasaray’ın tüm tarihinin kralı Metin Oktay ölümünden 25 yıl sonra bile unutulmadı. Metin Oktay hakkında çok şey yazıldı, çok şey anlatıldı ama onun siyasi kimliği hep unutturulmaya çalışıldı. Metin Oktay sosyalistti. Oyunu Türkiye İşçi Partisi’ne verdiğini açıklayan ilk futbolcuydu. Bir tren seyahatinde, Çetin Altan’a “Bizi sosyalist yaptın, ama sen aramızdan çektin gittin” diyen de oydu.

Metin Oktay gibi gene Galatasaray’ın unutulmaz futbolcularından biri olan Metin Kurt, “Taçsız Kral”ın bilinmeyen bir yönünü şöyle anlatıyordu:

“Türk futbol tarihinde, taraflı tarafsız tüm sporseverler için Metin Ağabey efsane bir isimdir… Özel yaşamında tüm insanlara karşı derin bir sevgi beslemiş, her zaman dara düşen sporcuların ve dostlarının Hızır gibi imdadına –maddi veya manevi- yetişmiştir. Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan’ın idamına karşı yürütülen imza kampanyasına katılarak onların verdiği mücadeleye karşı ne kadar duyarlı olduğunu göstermişti. Onun bu yanını insanlarımızın çok azı bilir.” (Vecdi Çıracıoğlu, Gladyatör, Everest Yayınları, 2009)

Gene Metin Kurt, futbolu bıraktıktan sonra zor durumda kaldığını öğrenen Metin Oktay’ın kendisiyle karşılaşınca şöyle dediğini anlatır:

“Ben senin hem ağabeyinim, hem de solcuyum. Solculuk sadece sana mı kaldı? Buraya gelmem, seni aramam futbolun dışında, senin solculuğundan, benim solculuğumdan.”

Yani Galatasaray’a haksızlık etmeyelim. Fethullahçı şarlatanlar, Hakan Şükür gibi ‘kral’ kılığında soytarılar çıktığı kadar, aslan gibi sosyalistler de çıktı Galatasaray camiasından!..

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Belki İlginizi Çeker

0 yorum