Irz düşmanı Mehmet Cengiz’e geçit yok!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Türkiye’nin ve dünyanın en zengin bitki örtüsüne sahip noktalarından ve kuşların göç güzergahlarından biri olan Artvin Cerattep’nin geleceğini belirleyecek duruşma pazartesi günü görülecek. Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe Mevkii’nde madencilik faaliyetleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, ‘Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu’ raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan Türkiye’nin en büyük çevre davasında karar duruşması Rize İdare Mahkemesi’nde görülecek.

Cerattepe Bölgesi’ndeki madencilik faaliyeti için daha önce Rize İdare Mahkemesi’nce ‘ÇED olumlu’ kararı iptal edilen maden şirketi, 2 Haziran 2015’te yeniden ‘ÇED Olumlu’ kararı almıştı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin raporuna göre (TMOBB) projenin hayata geçirilmek istendiği bölgenin tamamına yakını orman arazisi niteliğinde. Ladin, sarıçam, köknar ve kayın ağaç cinsleri ağırlıklı olarak yer alıyor. Yine aynı rapora göre bu alanda madencilik faaliyeti yapılması halinde 50 bin ağaç kesilecek.

Halkın tepkisi üzerine bölgeyi terk eden Kanadalı şirketlerin ardından iktidara yakınlığıyla bilinen ve “Bu milletin a..na koyacağız” lafıyla gündeme gelen Mehmet Cengiz’in şirketi, bölgeyi talan etmek için harekete geçti. Yine halk direnişiyle karşılaşan şirket, devletin kolluk kuvvetlerini de yanına alarak koskoca ormanı ve dereleri yağmalamayı hedefliyor.

Birleşik Haziran Hareketi ise, iktidara ve onun müteahhitlerine bağlanan yargının kararı ne olursa olsun, bölge halkıyla birlikte direnişe kararlı olduğunu beyan ediyor. Bunun bir göstergesi olarak, tüm engellemelere karşı pazartesi mahkemede olacağız…

artvin_haziran

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Belki İlginizi Çeker

0 yorum