Tel Abyad’da niye ABD bayrakları var?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Suriye’nin Tel Abyad kasabasında PYD’nin kontrolündeki binalara önceki gün asılan ABD bayraklarından üçünün indirildiği, sadece gümrük binasının üstündeki ABD bayrağının hala asılı durduğu belirtiliyor. Pek çok kişi, bu bayrakların ne anlama geldiğini sorguluyor…

Suriye’deki Kürtlerin önemli bir bölümünü temsil eden PYD’nin kontrolündeki Tel Abyad, esas olarak bir Arap yerleşimiydi ve Kürtlerin Cizire kantonuyla Kobane arasında yer alıyordu. Bir dönem IŞİD’in kontrolüne geçen Tel Abyad, daha sonra YPG tarafından alındı. Ancak gerek rejimden, gerekse Türkiye tarafından gelebilecek müdahalelere karşı burayı elinde tutmak isteyen YPG’nin, kasabaya ABD bayrakları çektiği düşünülüyor.

Halen Suriye’deki Kürt bölgelerinde Amerikan kuvvetlerinin bulunduğu, üç havaalanının ise ABD üssü haline getirildiği biliniyor. Bu durum, önümüzdeki günlerde de, ‘demokrasi’, ‘ulusal sorun’, ‘ulusal kurtuluş’, ‘ulusların kendi kaderini tayin’ ve emperyalizm başlıkları altında epey bir tartışma doğuracağa benziyor.

Evet, açık soru şu: ABD bayrağı altında ulusal kurtuluş olur mu?..

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Belki İlginizi Çeker

0 yorum