Eğitim sistemine dair…

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Yeni eğitim ve öğretim yılı beraberinde büyük sorunlarla açıldı. Bu sorunları yaratanlar nedense, işlerin bu noktaya gelmesinde payları yokmuş gibi, arsız davranışlar sergilemekten geri durmuyorlar. Dincileşen ve piyasalaşan bir eğitim sistemini el birliğiyle yaratıp, çocuklarımızın geleceğini birlikte karartıyorlar.

Bu sistemde dostlar, inanın öğretmen olmak kadar öğrenci olmak da zor. O açıdan baktığımızda öğrencilik dönemlerimizde bizler şimdikilere göre daha şanslıydık. Kara olan bahtımız değil önlüğümüzdü en azından. Biz de çocuktuk. Sınıf arkadaşlarımızın saç telinden tahrik olup türban taktıran öğretmenlerimiz yoktu.

Konuşulması gereken acı gerçekler bunlar.

Öğretmenlerimizi kadrolu, vekil, sözleşmeli diye ayırmamışlardı. Öğretmen öğretmendi ve bu mesleğin bir saygınlığı vardı. Okullar ticarethane, öğrenciler yarış atı değildi henüz. Özel okullar yoktu. Devlet okulları vardı. Dershaneler yeni yeni açılmaktaydı ve bir öğrenci üniversiteyi kazanmak için dershanelere yığınla para yatırmak zorunda değildi. Okulun kendisi zaten bir dershaneydi. Eğitim sistemi şimdiki kadar rant kapısına dönüşmemişti.

Öğretmen bir aileden geliyorum. Bu sebeple de, eski Türkiye’yle namı diğer yeni Türkiye’nin eğitim sistemi arasında kıyaslama yaptığımızda aradaki farkı daha bariz şekilde görebiliyoruz. Örneğin, Annem ve babam öğretmen okulundan Haziran’da mezun oluyorlar, Ağustos’ta tayinleri çıkıyor göreve başlıyorlar. Hatta babacım öğretmen okulundan mezun olduğunda yaşı 17 olduğu için babamın maaşını 1 sene rahmetli dedem alıyor. Mezun olup, diplomayı aldıklarında karşılarına başkaca sınavlar çıkarmıyorlar. Beğenmedikleri eski Türkiye’de oluyor bu işler. Sadece bir örnek.

Şimdi her şey çok zor dostlar, çok zor.

Bugün okullar açıldı. Çocuklarımızın geleceği karanlık. Laiklikten, bilimsellikten uzak bir eğitim sistemine yavrularımızı emanet ediyoruz. Siyasal İslam’ın ikiyüzlülüğü umutlarımızdan, geleceğimizden vuruyor bizleri.

Onbinlerce öğretmenin darbeci yaftasıyla görevden alındığı bir dönemde bugün okullar açıldı. İşin enteresanı hayatında cemaatla hiçbir zaman yanyana gelmemiş, yanyana gelme ihtimali bile bulunmayan binlerce muhalifi de bu bahaneyle, herhangi soruşturma süreci yapmaksızın görevinden aldılar. İnsanların ekmekleriyle oynadılar. At izini it izine karıştıklarını itiraf ettiler. Yeni eğitim ve öğretim yılı böyle bir atmosferde açıldı.

Peki sonuç?

Memleketi bu hale getiren asıl sorumlular hala hesap vermedi. Görevlerinin başındalar ve ülkemizin geleceğiyle ilgili, çocuklarımızın geleceğiyle ilgili kararları verme hakkını kendilerinde görüyorlar. AKP ve çetesi, çocuklarımızın tertemiz geleceğinden kirli ellerini çekmeden, memlekette kimseye rahat yoktur dostlar. Karanlığın ortasında mahsur kalmış çocuklarımızı ve memleketimizi mezcupların elinden kurtarmak kaçınılmaz bir sorumluluktur.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Belki İlginizi Çeker

0 yorum