Kürt meselesine nasıl bakacağız?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Evet, Kürt meselesi çok yönlü, karmaşık, çetrefilli bir mesele; tartışılacak pek çok yönü var. Fakat Kürt halkı mazlum bir halktır; bu devlet tarafından dışkı yedirilmiş, köyleri yakılmış, yurdundan sürülmüş, çocukları delik deşik edilmiş bir halktır. Kürtlerin kitlesel bir biçimde aynı demokrasi ve özgürlük taleplerini sahiplenmesi, bu taleplerin meşruluğu konusunda tartışmaya yer bırakmamaktadır. Kürt çocukları, üzerlerine mermi yağdıranlara karşı taş atarken yakalanıp zindanlara atılmaktadır.

Gazze’deki çocuğun İsrail askerine attığı taş ile Hakkarili çocuğun Türk askerine attığı taş arasındaki fark ne? Niye birisi ‘kahraman küçük general’ olarak görülürken öteki ‘kandırılmış ön safa sürülmüş’ oluyor? İsrail ve Türkiye devletlerinin emperyalizmle sıkı fıkılıkta birbirlerinden aşağı kalır yanları var mı? Niye birine torpil geçiliyor? Kürde yapılan zulüm Filistinliye yapılandan daha az mı gayrimeşru? Bingöllü Kürd’ü köyünü yakıp İstanbul’a, İzmir’e sürmekle Kudüslü Arab’ı Ürdün’e sürmek arasındaki fark ne? Sabra ve Şatilla katliamları ile Lice ve Şırnak katliamları arasında ölü sayılarından başka bir fark var mı?..

Bu ülkede devrimciliğin, solculuğun, hatta insan olmanın turnusol kağıdı bu sorulara verilecek yanıtlardır. Biz, doğru yanıtları verdik. Kürt halkının haklı mücadelesini -tıpkı dünyanın her yanındaki mücadeleleri desteklediğimiz gibi – destekliyoruz. Kürt meselesinin bir an önce onurlu ve adil bir çözüme kavuşturulmasını, emekçi çocuklarının bu savaşta daha fazla ölmemesini savunuyoruz. Irkçı ve şovenist ön yargıların aşılarak halkların emekçi kardeşliği temelinde yan yana, kardeşçe yaşamasını savunuyoruz. Bunun yolu ise halkları birbirine düşüren emperyalizme karşı olduğu gibi kendi egemenlerimize karşı da halkların omuz omuza mücadelesinden geçiyor. İstanbul’un kaderini Diyarbekir’inkinden, Erbil’inkinden, Bağdat’ınkinden, Kudüs’ünkinden ayrı düşünemiyoruz. Buraların sarayları domuz topu bir koalisyon zaten, sokaklarını kardeşleştirebilirsek kazanacağız…

Kürt meselesinde pek çok şeyi tartışabiliriz. Ancak biz tartışmaya buradan başlarız…

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Belki İlginizi Çeker

0 yorum