600 Haftadır “Benim Annem Cumartesi!”

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Cumartesi Anneleri 600. Haftada Yine Galatasaray’da!

Cumartesi Anneleri’nin hakikat ve adalet arayışı, 24 Eylül 2016 Cumartesi günü, yarın 600. haftasına giriyor.

Cumartesi Anneleri, ilk defa İnsan Hakları Derneği’nde (İHD) bir araya gelen aileler olarak, Arjantin’de Plaza De Mayo annelerinden esinlenerek bir oturma eylemi başlatma kararı aldılar. Evlatları, devlet tarafından gözaltında kaybedilen, katledilen ve akıbeti kendilerine bildirilmeyen aileler, toplumun hafızasını canlı tutabilmek ve kendilerine yaşatılan bu duruma yenileri eklenmesin diyerek, 27 Mayıs 1995 Cumartesi günü Taksim Galatasaray Meydanı’nda “Kayıplarımızı İstiyoruz!” diyerek barışçıl bir direniş ve mücadele başlattılar.
Gazi Direnişi’nin önde gelen isimlerinden devrimci militan Hasan Ocak’ın 21 Mart 1995 günü polisler tarafından kaçırılıp gözaltında kaybedilmesi sonrasında, Ocak ailesi oğulları için ve tüm acılı aileler adına Cumartesi Anneleri adıyla bu mücadeleyi başlattı.

Belli dönemlerde yasakçı devlet anlayışının bir sonucu olarak, meydan kapatmaları, gösteri ve yürüyüşlere izin vermeme gibi durumlardan dolayı zaman zaman ara verilmek durumunda kalındıysa da, Cumartesi Anneleri bu hafta 600. kez bir araya geliyor. Adalet, hakikat arayışı ve barış talebini yinelemek, yenilemek için… Bir kez daha haykırıyorlar: “Failler belli! Kayıplarımız nerede?..”

Cumartesi Anneleri’nin 600. Hafta için yayınladıkları çağrısını paylaşıyoruz:

cumartesi_anneleri_600_hafta_cagri

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Belki İlginizi Çeker

0 yorum