Kanalizasyon kapatıldı ama… Ya içindekiler?..

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Taraf adlı gazete kapatıldı. Aslında bahis konusu olan bir gazete değildi, daha ziyade bir operasyon bülteniydi. Kuruluş aşamasında, başında Ahmet Altan bulunuyordu. Ama Ahmet Altan esas olarak avantasına bakan bir artistti. Operasyonu yöneten isim, kocası bir CIA görevlisi olan Yasemin Çongar’dı. ‘Mutfağı’ Çongar yönetiyordu.

Taraf, bugün iktidarın ‘kumpas’ diye tabir ettiği Ergenekon, Balyoz, vs. gibi operasyonların medyadaki ayağını yürüttü. Fethullahçılar tarafından finanse edildiği bilinen ve bugün tam olarak o yüzden kapatılan gazeteyi esas olarak -öne çıkmadan- Yasemin Çongar yönetiyordu.

Çongar son derece şaibeli bir isim. Konu sadece CIA’cı kocasından kaynaklanmıyor. ABD’de öğrenci değişim programı vesilesiyle bulunduğu sırada, lisede emperyalizme angaje olduğu, 1980’lerde sol hareket içine -TİP çevresi, ardından TBKP- yerleştirildiği de söyleniyor. Bunun ne kadar ciddiye alınabileceğini bilmiyoruz. Ancak Taraf sürecindeki rolü son derece açıktır. Kestaneler Taraf‘a aldırıldıktan sonra, gazeteyi terk etmiştir…

red-dergisiFETHULLAHÇILARIN TETİKÇİSİ

Lakin Taraf sadece ondan ibaret değildi. Bir işbirlikçi ve tetikçi yatağı olarak tarif edilebilir. Mehmet Baransu tetikçi olarak bu gazetede görev yaptı ve Fethullahçı Savcı Zekeriya Öz’ün medyadaki ortağı olarak faaliyet yürüttü. Fethullahçı örgütün öne çıkan sözcülerinden Emrullah -kendi tabiriyle Emre- Uslu gazeteyi tam bir üs haline getirdi. Eski ‘polis hocası’ Önder Aytaç da öyle…

Ahmet Şık’ın ‘terörist’ olduğunu ima eden sözde solcu Roni Margulies Taraf‘tan beslendi. Ahmet Altan sonrası Genel Yayın Yönetmenleri Oral Çalışlar, Neşe Düzel hep aynı misyona, Fethullahçı hedeflere hizmet ettiler. Oral Çalışlar’ın Aydınlık‘tan beri servis elemanı olduğunu, Almanya’ya çalıştığını Doğu Perinçek söylemişti. Onu da bilemeyiz, iddiadır…

Murat Belge, Oya Baydar, Orhan Pamuk, Alper Görmüş, Cengiz Aktar, Hadi Uluengin, Hıdır Geviş, Halil Berktay, Markar Esayan, Mithat Sancar, Erol Katırcıoğlu, Melih Altınok, Kurtuluş Tayiz, Ferhat Kentel, Andrew Finkel, Hayko Bağdat, Yıldıray Oğur ve tabii Rasim Ozan Kütahyalı Taraf Çadır Tiyatrosu‘nun orta oyuncularıydı. Kimisi AKP saflarına iltihak etti, Melih Altınok ve Rasim Ozan gibi iktidar paçalarına sürtüne sürtüne yaşamaya başladı, kimisi ise -Hayko Bağdat gibi- Cemaat’ten beslenmeyi sürdürdü…

KAPANDI AMA…

Netice olarak AKP iktidarı işine gelmediği için Taraf kanalizasyonunu kapattı ama ona esansını verenler ortalıkta dolanıp duruyor.”Daha karpuz kesecektik” bile diyemedik!

Biz bunların tıynetini daha 2009’da ortaya koyuyorduk. O zaman hepsi bir aradaydı, mutlu ve şen yaşıyorlardı. Aralık 2009 tarihli 39. sayımızın kapağı ortada. Sayının tanıtım yazısı ise aynen şöyle:

tarafHER TARAF BOK KOKUYOR! kapağıyla çıkan bu sayımız, memleketin kanalizasyonunun nasıl patladığını, en azından bir kısmıyla gözler önüne seriyor… Helin Avşar, nasıl Rasim Ozan Kütahyalı’nın göğüs kıllarını saydıysa, biz de iktidar partisinin, ona yardakçılık eden haysiyet düşkünü liberallerin, reklamcı bebelerin, balataları sıyrılmış CHP’nin, patron medyasının, İslam bülbüllerinin… yedikleri herzeleri anlatıyoruz… RED sözünü sakınmıyor, dişlerini sıka sıka yaşayanların hislerini sıkıyor…”

Hemen belirtelim, bu haberde bir ‘hedef’ gösterme yok. Yukarıdaki isimlerin hepsinin ne menem tipler olduğunu cümle alem biliyor. Onlar, üzerine sinmiş Taraf kokusuyla hâlâ ortalıkta dolaşıyor. Biz ise durduğumuz yerde duruyoruz. O gün Fethullahçıların gerçek yüzünü ve Taraf‘ın ve operasyonel niteliğini teşhir ediyorduk, bugün AKP’nin karşı-darbesine karşı halkı uyarıyoruz. Devrimcilik neyi gerektiriyorsa onu yapıyoruz….

REDaktif

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Belki İlginizi Çeker

0 yorum